Choď na obsah Choď na menu
 


Hádanky I

8. 11. 2008

Dvojmetrový kúzelník z cirkusu Nový svet bol atrakciou aj mimo predstavenia. Všade kam prišiel, chodili sa naňho pozerať deti aj tí starší. Keďže bol zhovorčivý, odvážili sa mu aj prihovoriť. On rozprával príbehy a dával hádanky.

Vyhĺbil napríklad do zeme 20-centimetrovú dieru. Hodil do nej pingpongovú loptičku a požiadal prítomných, aby ju vytiahli bez toho, aby sa loptičky priamo dotkli, nesmeli tiež použiť palicu, lepiacu pásku ani nič pevné. Mnohí skúšali fúkať, ale diera bola príliš hlboká.

Ako napokon dostali loptičku von z jamky?

 

 ***

 


Keď  vojdete do krčmy U starého blázna, na stene nájdete visieť rôzne veci. Nápisy, talizmany, divné obrázky s objektmi všemožných tvarov. Steny v krčme nikdy nenudia, pretože všetko, čo na nich je, sa často obmieňa.

Krčmár tam naposledy zavesil takýto nápis: "Muž to má len jedno, žena dve, bábätko tri. Inteligent štyri, policajt tri, človek len dve a vrah jedno. Čo je to?"

  

 ***

 


Starý námorník, ktorý oboplával celý svet a na starobu rád rozprával o príhodách, si raz spomenul na priateľa, portugalského námorníka. Ten si potrpel na tradície, a preto tvrdil, že správny morský vlk musí mať papagája. Keď mu ten starý zomrel, išiel do obchodu kúpiť si nového. Chcel takého, ktorý rozpráva.

"Ubezpečujem vás," povedal mu obchodník v predajni so zvieratami, "že tento farebný papagáj zopakuje všetko, čo počuje." Námorník si ho kúpil a odišiel. Doma naň hovoril v rôznych jazykoch, no papagáj nezopakoval ani jednu slabiku. Napriek tomu ho nemohol ísť vrátiť, pretože si uvedomil, že obchodník mu vlastne neklamal.

Ako je to možné?

  

 ***

 


Starý námorník sedel pri poháriku s dobrou whisky, pomaly si poťahoval s cigarety, pozeral cez otvorené okno na neďaleké hory a rozmýšľal nad svojím životom morského vlka.

Znenazdajky sa otočil k človeku, ktorý sedel pri vedľajšom stole, a dal mu takúto hádanku: "Keď  vyrastie, odsúdia ju na smrť a zotnú. Druhý život žije zavretá v škatuli. Keď ju objavia, zapália ju a zomrie do piatich minút. Čo je to?"

 

 

 ***

 


Istá matka porodila za svojho života len jedny dvojčatá. Dvoch chlapcov. Jeden na druhého sa podobali na nerozoznanie, napriek tomu sa každý z nich narodil v inom roku aj v iný deň.

Ako je to možné?

  

 ***

 


Keď starý bača skončil dennú robotu, sadol si spolu s návštevníkmi salaša k ohňu. Popíjali žinčicu a pozerali na západ slnka. Vtedy sa bača zahľadel do diaľky a dal im takúto hádanku:

"Keď sa zastavíte a pozriete pred seba, vždy ho vidíte. Ak sa ho chcete dotknúť, neucítite ho. Nemôže sa pohnúť, ale vždy keď sa k nemu chcete priblížiť, vzdiali sa od vás. O čom hovorím?"

 

  ***

 


Nad dverami maringotky starej múdrej cigánky, ktorá vraj bola čarodejnica a vedela aj predpovedať budúcnosť bol divný nápis. Zhluk nesúvisiacich písmen. Teda aspoň sa tak zdalo. Hovorilo sa, že každý, kto nápis rozlúštil, sa usmial a začal sa pozerať na život inými očami. Keď sa starej ženy na nápis niekto spýtal priamo, odpovedala: "Je tam napísane len jedno slovo."

Ten nápis vyzeral takto: NEEOJDOVLLNOS.

Rozlúštite ho?


 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

oprava

(tristanet, 14. 1. 2013 20:32)

aha to ma byt len jedno slovo pardon beriem spet

vojde len slon

(tristanet, 14. 1. 2013 20:30)

to je k tomu poslednemu : vojde len slon, myslim:/

RE: nvm

(Kuzlo, 31. 12. 2010 0:08)

Než som ich sem vkladal tak som ich sám niekde objavil a rozlúštil. Zámerne som sem nedával príliš ľahké.

nvm

(nvm, 13. 12. 2010 16:04)

rozluštil som len jedno to štvrté ostatne je dost taske
hlavne to posledne rozlustil to us niekto napiste